Před časem se rozpoutala debata nad možnostmi, které skýtá pronájem prostor bývalé vyhlídkové cukrárny a kavárny Grand Prix. Doposud byl tento prostor pronajímán obcí soukromé firmě za 300 tisíc Kč ročně, což je třetina až pětina ceny, dle odborného, znaleckého posudku. Zastupitelé za KDU-ČSL, společně s dalšími opozičními zastupiteli dlouhodobě navrhují, aby se tento prostor nepronajímal takto nevýhodně, ale aby se stal opět veřejným a sloužil obyvatelům Kohoutovic, potažmo celého Brna.

 „Považujeme tento postup vedení radnice pod taktovkou starosty Šafaříka za nemravný a nepřijatelný. Pronajímat tak krásný a lukrativní prostor s výhledem na celé Brno pod cenou a navíc se nesnažit jej zpřístupnit veřejnosti je něco, co jde proti lidem v Kohoutovicích. Jsme rádi, že nám dal za pravdu znalecký posudek, který jsme požadovali vyhotovit na zasedání zastupitelstva. Ten totiž prokázal, že naše obavy jsou pravdivé a cena, kterou radnice požaduje, absolutně neodpovídá realitě“ uvádí kohoutovický zastupitel za KDU-ČSL Jakub Hruška.

Kohoutovická radnice uzavřela v roce 2004 značně nevýhodnou smlouvu s firmou LOKO TRANS s.r.o. Tato smlouva zajišťuje pronájem prostor bývalé cukrárny a kavárny Grand Prix ve vrchních patrech výškového panelového domu na Voříškově ulici v celkové výměře 777 m2 za 300 tisíc Kč za rok, což je asi 32 Kč/m2/měsíc. Tato smlouva letos končí, a s ní se otevřela možnost tento prostor vrátit veřejnosti. Přesně to zástupci KDU-ČSL společně s dalšími zastupiteli na únorovém zastupitelstvu požadovali. Koaliční zastupitelé ovšem trvali na prodloužení této nevýhodné smlouvy a lidovecký návrh nepodpořili.

 „Bojujeme za to, aby se tento prostor vrátil veřejnosti. Tichá, literární kavárna, knihovna a podobné projekty považujeme za daleko vhodnější, než pronájem soukromé firmě, která nemá s Kohoutovicemi nic společného. Tím spíše, pokud je takto pod cenou. Naším cílem je, aby se mohli lidé opět kochat výhledem na celé Brno“ upřesnil Hruška.

Námi požadovaný znalecký posudek nakonec radnice nechala zhotovit firmou STATIKUM s.r.o., která stanovila cenu tržního nájemného dle odborného odhadu na 950 tis Kč/rok což je více než trojnásobek původní ceny. Oproti původní hodnotě 32 Kč/m2/měsíc, která je nižší, než je nájemné v obecních bytech v tomto domě, stanovil posudek cenu na 91 – 158 Kč/m2/měsíc, což je až pětkrát více, než doposud. Vedení radnice chce nově nájemné v hodnotě 60Kč/m2/měsíc, což stále neodpovídá ani nejnižší hranici odborného znaleckého posudku.

„Primárně chceme, aby se prostor vrátil lidem. Aby se výhledem na celé Brno mohli kochat všichni, ne jen pár úředníků. Tím spíše, pokud cena právě probíhající rekonstrukce objektu přesahuje částku 16miliónů korun“ dodává Jakub Hruška.

Hruška Jakub

Hruška Jakub

Máte podnět, nápad, nebo jen chcete nějaké informace?
Vyplňte formulář a já se Vám ihned ozvu.

www.mojekohoutovice.cz/zapojte-se
Hruška Jakub