1937 – Velká cena automobilů (ještě v obráceném směru)

Od roku 1975 bydlíme v Kohoutovicích na adrese U Velké ceny. Velká cena Československa mě vždycky zajímala a také jsme řadu těchto závodů kolem našeho sídliště zažili. Zkusil jsem se podívat na Internetu po historických obrázcích ze závodů z Kohoutovic a dost jsem jich našel. Myslím si, že tyto závody neodmyslitelně patří k historii Kohoutovic a tak jsem je dal dohromady. Věřím, že by mohly zaujmout i ostatní, ktěří by i případně mohli upřesnit, kde ten který snímek vzniknul.

           

Mistrovství Evropy cestovních vozů

Z historie závodů Velké ceny Československa je známé, že přes Kohoutovice se jezdilo už od prvního závodu na Masarykově okruhu v r. 1930. Tehdy to byly závody automobilů a až do r. 1949 se jezdily obráceně proti směru hodinových ručiček. Auta se tak řítila do Kohoutovic od Pisárek přes Šárku. A když říkám „řítila“, tak to myslím vážně. Už vítěz prvního závodu na voze Bugatti dosáhl na okruhu Bosonohy-Nový Lískovec-Pisárky-Kohoutovice–Žebětín-Ostrovačice-Veselka-Bosonohy o délce 29,194 km po tehdy běžných silnicích přes několik zastavěných obcí průměrné rychlosti přes 101 km/hod a na rovném úseku jihlavské silnice dosahovaly vozy rychlosti až 300 km/hod. Jen pro zajímavost závod tehdy trval skoro 5 hodin. Odjelo se celkem 6 ročníků a mezi vítězi mimo jiné byli taková jména, jako L. Chiron, H. Stuck, R. Caracciola.

           

1952

Od r. 1949 byl okruh zkrácen z Veselky přímo do Žebětína s vynecháním Ostrovačic a jezdilo se už dnešním směrem po směru hodinových ručiček. O rok později začala éra motocyklových závodů a automobilová obdoba dnešních závodů Formule 1 se zde již nekonala. Jezdily se jen automobilové závody cestovních vozů.

           

1973 – Šárka

V r. 1964 byl okruh dále zkrácen vypuštěním průjezdu Žebětínem a konečně v r. 1975 okruh prodělal další radikální přestavbu. Byl vynechán úsek přes Kohoutovice, Pisárky, Nový Lískovec. Délka se snížila na 10,9 km. Za výjezdem z lesa se na vrcholu ulice Žebětínská trať točila doprava na nový úsek. Následovala dlouhá, táhlá levá zatáčka n

a sídlišti Kohoutovice a navazovala na prudký sjezd kolem Myslivny do prostoru startu a cíle.

 

Obrázky ze závodů motocyklů byly převzaty z webu moto.cz a jsou publikovány se souhlasem správce a redaktora motocyklového portálu Moto.cz.

Stará trať do Pisárek – do r. 1974 encyklopedie.brna.cz

 

Hruška Jakub

Hruška Jakub

Máte podnět, nápad, nebo jen chcete nějaké informace?
Vyplňte formulář a já se Vám ihned ozvu.

www.mojekohoutovice.cz/zapojte-se
Hruška Jakub