Oživit zapomenutou slávu před mnoha lety zrušené vyhlídkové kavárny Grand Prix v Brně-Kohoutovicích chce část členů tamního zastupitelstva. Zařízení sídlilo v nejvyšších dvou patrech patnáctipodlažní budovy ve Vodičkově ulici. Nyní se v těchto prostorách nacházejí kanceláře soukromé firmy. „Jsme alespoň pro diskusi o tom, že by se restaurace s cukrárnou na tomto místě, z něhož je moravská metropole jako na dlani, zase obnovila,“ řekl Právu opoziční zastupitel z Kohoutovic Jakub Hruška (KDU-ČSL).

V dobách, kdy ještě neexistoval Masarykův okruh, jezdily se motocyklové závody na silnicích, z nichž část protíná právě Kohoutovice. Společenská smetánka se tehdy scházela k jejich sledování právě v kavárně Grand Prix, nacházející se v nadmořské výšce 424 metrů nad mořem, což je o sto metrů výše než hrad Špilberk. Její součástí byla i prostorná terasa ve čtrnáctém patře, postavená tak, aby umožnila výhled z každé strany budovy.

Jenže po roce 1989 nový uživatel udělal z těchto prostor noční klub, což vadilo obyvatelům bytů ve spodních třinácti patrech objektu. Poté byly prostory předělány na sídlo bezpečnostní služby. Když zkrachovala, získala je do nájmu od městské části soukromá firma. Nájem již brzy vyprší, a radnice bude proto opět rozhodovat o tom, jak tyto prostory využije.

Firma má o jejich pronájem nadále zájem. Radnice pro veřejnost uspořádala prohlídku těchto prostor spojenou s návštěvou terasy. Lidé se tak mohli po zhruba patnácti letech opět pokochat pohledem na Brno z jedné z nejvyšších budov ve městě. K dobrému výhledu napomáhá, že Kohoutovice leží ve vyšší poloze než většina ostatních brněnských čtvrtí.

Kanceláře lze zachovat

 

„O prohlídky byl mimořádný zájem, což je jen potvrzením toho, že jednání o obnově restaurace má smysl,“ doplnil Hruška. Lidovci v Kohoutovicích kritizují to, že firma měla podle staré a právě končící nájemní smlouvy dvě patra, celkem jde o 777 metrů čtverečních, pronajata za cenu 31 korun za metr měsíčně. Celkové roční nájemné je tedy 300 tisíc korun.

Podle Hrušky je cena nízká. Přestože se nyní jedná o jejím zvýšení na 80 korun za metr čtvereční měsíčně, lidovci nejsou spokojeni. Tvrdí, že tato částka odpovídá částce placené za pronájem sklepních prostor v Brně. „Nejsme proti tomu, aby firma obě patra vyklidila. Možná by jí bylo možné část prostor ponechat, samozřejmě za vhodnější sumu, a ve zbytku vytvořit restauraci, kavárnu nebo cukrárnu, popřípadě fitness centrum,“ dodal zastupitel.

 

Právo, číslo 50, str 12, Vladimír Klepáč

Hruška Jakub

Hruška Jakub

Máte podnět, nápad, nebo jen chcete nějaké informace?
Vyplňte formulář a já se Vám ihned ozvu.

www.mojekohoutovice.cz/zapojte-se
Hruška Jakub