Máme už několik let po Kohoutovicích rozvěšené hnízdní ptačí budky. Každé předjaří je chodíme čistit, loni nám v kontrole a čistění zabránila nemoc, ale i tak – budky mají bytelnou konstrukci a měly by vydržet i delší dobu bez údržby a navíc předchozí roky proběhlo vše bez větších problémů, takže nás nenapadlo, že by se něco mohlo stát. Jenže letos nás čekalo velmi nepříjemné překvapení. I když jsou budky zavěšeny ve větší výšce a většina je bez žebříku těžce dostupná, tak hned 3 někdo zničil nebo ukradl a asi u 4 byla otevřená dvířka. Nevíte prosím někdo, jaké individuum to tady má potřebu ničit budky? Neviděli jste ho, neznáte jeho jméno? Dítě to, vzhledem k umístění budek, pravděpodobně nebude, musí jít o nějakého dospělejšího jedince, bohužel. Šlo o celkem frekventovaná místa, takže možná někdo toho vandala zahlédl.
 
Ptáci budky využívají celoročně, nejen k hnízdění, ale i jako azyl za špatného počasí, což jim otevřená dvířka znemožňují. A teď se navíc blíží hnízdní sezóna, takže prosíme všechny, kterým to není lhostejné, aby si víc všímali, jestli se kolem zbylých budek někdo nemotá a zabránili tak případně nejhoršímu. I přes okolní lesy zde nemají doupní ptáci příliš mnoho přírodních dutin (většina stromů je zdravá), tedy velmi rádi využívají budky i v tak zdánlivě nepotřebné lokalitě jako jsou Kohoutovice. Všechny naše budky dosud byly pokaždé obsazené.
Na závěr chceme moc poděkovat neznámému člověku, který jednu z budek zafixoval ke kmenu drátem – je skvělé i přes tu katastrofu zjistit, že se najdou dobří lidé, kterým není vše lhostejné a nezištně pomůžou.
Martina Petrová.
Hruška Jakub

Hruška Jakub

Máte podnět, nápad, nebo jen chcete nějaké informace?
Vyplňte formulář a já se Vám ihned ozvu.

www.mojekohoutovice.cz/zapojte-se
Hruška Jakub

Latest posts by Hruška Jakub (see all)