Brno-Kohoutovice-ZŠ-MŠ-Chalabalova-nové-hřiště_0914.JPG.JPGZastupitelstvo města Brna schválilo v úterý 1. února novou obecně závaznou vyhlášku stanovující pro mateřské školy spádové oblasti, z nichž mají děti upřednostňovat. Nově dostanou přednost děti bydlící v jejich okolí a teprve potom děti odjinud. V minulosti to tak nefungovalo a na některé děti se v místě bydliště nedostalo. Rodiče je pak museli dát jinam. Náměstek primátora Petr Hladík (KDU-ČSL) řekl, že výhodou je i posun v termínu zápisu až po základních školách. Změna má zajistit, že rodiče najdou pro své dítě místo ve školce poblíž bydliště, což nebývalo pravidlem. Rodiče totiž obvykle děti hlásí na více školek například podle místa práce nebo zaměření, proto se do některého zařízení dostaly děti například z úplně jiné strany Brna nebo bydlící mimo Brno, zatímco na místní se nedostalo.

 

Brno-Kohoutovice-ZŠ-MŠ-Chalabalova-nové-hřiště_0906Radní Jaroslav Suchý (KDU-ČSL) však upozornil, že to neznamená, že děti nenajdou místo v jiné školce než v místě bydliště. Možnost pro rodiče stále existuje, ale musí počítat s tím, že dostanou přednost místní.

 

Podle Petra Hladíka musí ředitelé přijímat v první řadě pětileté a čtyřleté děti ze spádové oblasti, ve které jsou přesně vymezené ulice, potom pětileté a čtyřleté děti z městské části, potom tříleté děti ze spádové oblasti, tříleté děti z městské části, následují zájemci z celého města a po nich mimobrněnští. Další výhodou je, že zápis do mateřských škol bude až v květnu po dubnovém zápisu do základních škol. Ředitelé tak budou mít jasno, kdo byl přijatý do školy a kdo bude mít odklad, takže budou moct místa lépe plánovat.

 

Brno má bezmála 140 mateřských škol, kam chodí okolo 11 500 dětí. Na přelomu tisíciletí v nich bylo přes 8000 míst. Přestože Brno v posledních letech rozšířilo školky asi o 2500 míst stavebními úpravami nebo výstavbou nových budov, stále se najdou rodiče, kteří nemají kam děti umístit. Často je to u dětí mladších tří let. Proto Brno nadále prostory rozšiřuje a letos plánuje otevřít novou školku na sídlišti Kamechy, kde bude místo pro dalších 168 dětí.

 

Miroslav Klimeš, místostarosta Brno-Bystrc

Zdroj: kduprobrno.cz

Hruška Jakub

Hruška Jakub

Máte podnět, nápad, nebo jen chcete nějaké informace?
Vyplňte formulář a já se Vám ihned ozvu.

www.mojekohoutovice.cz/zapojte-se
Hruška Jakub