popeláři, popelářský vůz, kukabus-sako-popelnice-komunální odpad-brno-kohoutoviceOpakovaně se k nám dostávají zprávy o popelářích, kteří chodí v předvánočním období po ulicích a pod různými záminkami vybírají peníze.

Upozorňujeme, že se nejedná o naše zaměstnance. Zaměstnanci společnosti SAKO mají jakékoliv podobné aktivity výslovně zakázány a porušení tohoto zákazu je postihováno.

SAKO Brno, a.s.


Podle mluvčí firmy Sako Martina Drozda využívají šejdíři zvyklost, která už v České republice zanikla. „Popeláři obcházeli před Vánocemi domácnosti a dostávali od lidí peníze. A právě na to se nechá spousta starších Brňanů nachytat,“ podotkl. Zvyk znali lidé ještě před revolucí. „Po převratu rychle skončil. Pamatuji si ale, že popeláři chodili a přáli hezké Vánoce a za odměnu jsme jim dávali kořalku nebo peníze, které jsme položili na noviny na koš s odpadky,“ zavzpomínal například Milan Bárta z brněnských Kníniček.

Odměny popelářům vycházejí podle etnografky Jany Polákové z Moravského zemského muzea z dávné tradice. „Vždycky platilo, že se na Vánoce pracovníci odměňují. Tyto odměny dostávali pastýři nebo i ponocní. Já si pamatuji, že někteří lidé dávali v devadesátých letech popelářům peníze například v Kohoutovicích,“ objasnila Poláková. Zvyklost ale postupně vymizela.

(Zdroj:http://www.sako.cz/novinka/cz/614/pozor-na-falesne-popelare-upozorneni-pro-obcany/, http://brnensky.denik.cz/)