Nový vzdělávací program, který vrací výuku první pomoci do jihomoravských škol, se rozběhl v brněnské základní škole v Kohoutovicích. Jeho cílem je naučit žáky prvních tříd, jak se zachovat v případě, že někdo potřebuje jejich pomoc. Tomu se doposud nikdo systematicky v celé republice nevěnoval. I malé dítě dokáže zachránit život. Je však důležité, aby vědělo jak. A právě na to se zaměřují nové kurzy první pomoci, které dají prvňáčkům v celém Jihomoravském kraji přesný návod. „My jsme se zaměřili na situace, které jsou bezprostředně život ohrožující, a pokud do příjezdu záchranné služby není v těchto situacích rychle poskytnuta první pomoc, má to extrémní vliv na přežití člověka. Jsou to například stavy, jako je akutní zevní krvácení, náhlá zástava oběhu,“ vyjmenovala Barbora Zuchová, mluvčí Zdravotnické záchranné služby JMK.

Důležitost nového vzdělávacího programu dokládá také reprezentativní výzkum, ze kterého vyplynuly nepříliš lichotivé výsledky. Více než třetina obyvatel jižní Moravy by totiž v případě nouze první pomoc neposkytla. „Je to hlavně proto, že si Jihomoravané nevěří, že mají dostatek znalostí a zkušeností první pomoc poskytnout. Souvisí to také s tím, že většina z nich se o první pomoci učila naposled ve škole, a u mnohých dospělých jsou tak tyto znalosti i více než 40 let staré,“ uvedl Filip Hrubý, zástupce zadavatele výzkumu. Ředitel Vyšší odborné školy zdravotnické Brno Petr Hruška pak dodává: „V první pomoci se celá řada věcí změnila. A to, co jsme se učili dříve, už dneska neplatí nebo je to jinak.“

A proto je potřeba osvěta. A kde jinde začít než u dětí. Jejich reakce totiž často bývají velice bezprostřední, stačí jim tedy jen trochu pomoci a nasměrovat je.

Zdroj: Metro
Datum vydání: 25.11.2015
Odkaz: http://www.metro.cz
Číslo: 221
Strana: 23
Autor: CAP
Rubrika: Brno
Mutace: Metro – jižní Morava
Oblast: Celostátní deníky