tescan-brno-kohoutovice-02Za okny výrobní haly TESCAN v brněnských Kohoutovicích panuje podzim. Pohled do prosluněného lesa střídají místní technici s pohledem do obrazovek plných grafů a čísel. Každý má u svého stolu mikroskop o velikosti firemní tiskárny, který testuje před expedicí k zákazníkovi. TESCAN jich odsud do celého světa pošle ročně 250.

Loni firma zvýšila investice do vývoje více než dvojnásobně na 148 milionů korun. „Peníze šly hlavně do lidí, přijímali jsme nové vývojáře,“ vysvětluje Jaroslav Klíma, zakladatel podniku a ředitel TESCAN ORSAY HOLDING. Nynějších 81 vývojářů tvoří více než třetinu všech zaměstnanců firmy, která má asi sedm procent světového trhu s mikroskopy.

tescan-brno-kohoutovice-03Téměř každý přístroj, který tady vyrobí, je originál. „Mikroskop je vlastně taková skládačka, kterou vždy připravíme zákazníkovi na míru,“ říká Klíma. Polovinu tržeb TESCANu tvoří zakázky od firem, druhou půlkou jsou nákupy vědeckých institucí a univerzit. Jejich mikroskopy využívá třeba Samsung při kontrole nových obrazovek, dalšími zákazníky jsou Volkswagen, Bosch, LG nebo Hyundai. Pod čočkami brněnských přístrojů zkoumají i vědci na Harvardově univerzitě, v Oxfordu a dalších renomovaných institucích ve světě.

TESCAN se věnuje elektronovým mikroskopům, úspěch poslední dobou ale slaví s těmi, které kombinují elektronový i iontový tubus. Tubusy na bázi iontů pro něj vyrábí francouzský podnik Orsay Physics, s nímž se TESCAN loni spojil do jednoho holdingu. Klímova společnost v něm má téměř 80 procent akcií. Spolupráce zatím funguje výborně – skupině loni stouply tržby o osm procent na 1,3 miliardy korun a letos utržila 1,4 miliardy už koncem třetího kvartálu. I proto, že se začala více soustřeďovat na špičkové přístroje s cenou až 30 milionů korun.

tescan-brno-kohoutovice-04Jednou z aktuálních výzev už čtyřiadvacetileté společnosti je uvést na trh nový typ holografického mikroskopu vyvinutý na Vysokém učení technickém v Brně. „Přístroj dokáže sledovat živé buňky, a tedy například i to, jak umírají rakovinové buňky po kontaktu s lékem. Tím přispívá k výzkumu léčby,“ vysvětluje Klíma. TESCAN zatím vyrobil šest takových přístrojů, které nyní testují vědci v Londýně, Frankfurtu nebo v pražském Ústavu molekulární genetiky. Budoucnost projektu je ale nejasná, potřeba velkých investic vyvolává negativní ohlasy v představenstvu holdingu.

Na vývoj TESCAN často čerpá evropské i státní dotace, v poslední době se ale žádosti snaží omezovat, hlavně kvůli administrativní zátěži. Přesto výše investic do výzkumu podle Jaroslava Klímy letos zase o pár desítek milionů povyskočí. Společnost zvyšovala vývojářům platy a do začátku listopadu přijala 20 nových.

tescan-brno-kohoutovice-05 tescan-brno-kohoutovice-06 tescan-brno-kohoutovice-07 tescan-brno-kohoutovice-08

Zdroj: Hospodářské noviny
Datum vydání: 11.11.2015
Odkaz: http://www.hn.iHNed.cz/
Číslo: 218
Strana: 10
Autor: Adéla Skoupá, Jolana Rumanová
Rubrika: panorama
Oblast: Celostátní deníky

(foto: http://www.tescan.com/cz/galerie/umeni)

Hruška Jakub

Hruška Jakub

Máte podnět, nápad, nebo jen chcete nějaké informace?
Vyplňte formulář a já se Vám ihned ozvu.

www.mojekohoutovice.cz/zapojte-se
Hruška Jakub