Jan Veleba je již několik let naší jedničkou na nejkratším sprintu. Velkou část letošní sezóny musel vynechat kvůli zranění. Nyní je však opět v plné síle a připravuje se na příští atletický rok.

Honzo, vynechal jste velkou část sezóny kvůli zranění. O jaké se jednalo a kdy a kde tě postihlo?
Šlo o klasické zranění zadního stehenního svalu. Stalo se mi to na prvním kole extraligy. Původně jsem myslel, že je to jen natažené, ale bylo to narvané. Cítil jsem se dobře připravený, za dva týdny jsem už zas běhal a narval se znovu. Takže jsem to uspěchal a tím jsem se připravil o velkou část sezóny.

Kdy jste opět začal trénovat?
Minimálně dvacet dní jsem měl volno. Poté jsem začal pomalu něco dělat a zhruba po měsíci jsem začal trénovat naplno. Bylo těžké hledat motivaci, protože už nebylo téměř na co trénovat. Čekalo mě hlavně finále družstev.

Hned v úvodu sezóny jste běžel 10.38. Myslíš tedy, že se příprava na léto povedla?
Byl jsem přesvědčený o tom, že mám nato atakovat český rekord. Říkal jsem si, kdy jindy to mám zaběhnout než teď. V tréninku jsem na tom byl dobře. I ukazatele na dvoustovku byly dobré. Měl jsem na kvalitní časy. Ale tak je to aspoň motivace do dalších sezón.

jan-veleba-brno-kohoutovice-atletikaNa domácím HME v Praze jste běžel semifinále. Jaký to byl pocit závodit na velké akci před domácím publikem?
Byl to pro mě největší zážitek mé dosavadní kariéry. Moc jsem se na to těšil. Před HME jsem byl nemocný, tak jsem rád, že i s tím průměrným časem, který jsem tam zaběhl, to stačilo na semifinále.

Jak momentálně probíhá vaše příprava?
Příprava probíhá celkem v pořádku. Zdá se mi, že jsme trošku přitlačili v Tatrách na objemu. Teď už je to stejné jako minulé roky. Vytrvalostně se teď cítím opravdu dobře.

Jaké máte cíle pro příští sezónu?
Rád bych se pokusil o splnění limitu na HMS v Portlandu. Ten je 6.65, což je i můj osobák. V létě bych rád něco předvedl na Evropě v Amsterdamu. Bude hodně záležet na aktuální formě. V Curychu jsem byl v semifinále, tak se to pokusím vylepšit. Ale jaká bude realita, to se uvidí v červenci.

Věříte, že byste se mohli dostat na ME a na olympiádu se štafetou?
Nejsem si jistý, jaká jsou nominační kritéria, podle kterých se vybírají štafety. Ale myslím, že olympiáda není příliš reálná. Co se týká ME, tam by se to mohlo podařit. V roce 2012 jsme se dostali v Helsinkách do finále, tak by bylo pěkné to zopakovat. Uvidíme, jak na tom budou kluci z dvaadvacítkové štafety.

Máte v plánu nějak častěji trénovat předávky?
Nějaký plán štafetových tréninku určitě bude, ale někdy je to těžké skloubit dohromady.

Nějakou dobu již žijete v Praze. Jak jste si na ni jako rodilý Brňák zvyknul?
V Praze jsem měsíc a půl. Mám tu i přítelkyni. Neměl jsem s tím nikdy problém, takže si zvykám obstojně.

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík (http://www.atletika.cz/aktuality/rozhovor-veleba/)