skauti-72-japonsko-jamboreeDva skauti z Kohoutovického 72. oddílu míří do Japonska na celosvětové setkání skautů. Patří tak mezi tři stovky těch, kteří budou na japonské půdě reprezentovat naší zemi.

Takzvané  „Jamboree“ se letos uskuteční v Japonsku, v prefektuře Yamaguchy. Součástí programu bude i vzpomínkové setkání u „Českého domu“ v městě Hirošima, na den přesně po 70 ti letech od svržení atomové bomby „little boy“.

Jamboree v Japonsku se zúčastní více, než 33 tisíc skautů, z celého světa!

skauti-kohoutovice-japonsko-jamboree

CO JE TO JAMBOREE…

První světové skautské jamboree se uskutečnilo v roce 1920 ve Velké Británii. Od té doby se každé čtyři roky potkávají tisíce skautek a skautů, aby vždy na jiném místě zažili dva týdny plné aktivit a dobrodružství. Hlavním smyslem jamboree je poznávání lidí různých národností, kultur, jazyků a náboženství. Pro skauty je to příležitost, jak poznat spoustu nových přátel, zdokonalit se v angličtině či jiném jazyce a poznat skauting z globálního hlediska.

Zároveň skauti ukazují celému světu naplnění základních myšlenek skautingu – přátelství bez rozdílu pohlaví, národnosti, jazyka nebo vyznání. Na světovém jamboree se skauti nejenom seznamují a hrají hry, ale také se hravou formou vzdělávají ve věcech globálních problémů (odpad, diskriminace, lidská práva) a zároveň prezentují svou zemi. Setkání je určené mladým lidem ve věku 14–17 let, které podporují dospělí dobrovolníci.

logo-japanSvětová skautská jamboree jsou olympiádou a výstavou EXPO dohromady. Všechny zúčastněné státy mají na jamboree svůj výstavní prostor, tedy jakýsi expo stánek. Čeští skauti prezentují krásnou krajinu České republiky, naše sportovní úspěchy, české vynálezy a samozřejmě také české osobnosti, které zná celý svět. Mnoho skautů napříč všemi kontinenty zajímá také pohnutý osud České republiky v druhé polovině 20. století, kdy u nás vládla nesvoboda a totalita.

Světového skautského jamboree v roce 2015 se zúčastní přibližně 40 000 mladých lidí z celého světa a každý den budou do areálu proudit další tisíce návštěvníků, a to z i řad neskautů. Světová setkání jsou hojně navštěvována osobnostmi z celého světa – pravidelně jezdí na jamboree například švédský král Carl Gustav XVI., řada princů a knížat, prezidenti různých zemí či známé osobnosti.

JAMBOREE V JAPONSKU 2015

KDY: 28. července – 8. srpna 2015

KDE: Prefektura Yamaguchi, Yamaguchi City, Kirara-hama

Souřadnice: N 34° 01’ , E 131° 23’

TÉMA:

 

“WA: a Spirit of Unity” bude ústředním tématem pro celé jamboree. Kanji znak „和“ (WA) se dá přeložit jako mnoho významů. Nejčastěji ale symbolizuje jednotu, harmonii, spolupráci, přátelství a mír.
WA představuje také samotné Japonsko a jeho kulturu.
_JAS1604

 

Odkaz na stránky českého kontingentu mířícího do Japonska: jamboree.cz

Odkaz na oficiální stránky jamboree: www.23wsj.jp

 

Hruška Jakub

Hruška Jakub

Máte podnět, nápad, nebo jen chcete nějaké informace?
Vyplňte formulář a já se Vám ihned ozvu.

www.mojekohoutovice.cz/zapojte-se
Hruška Jakub

Latest posts by Hruška Jakub (see all)